Naša šola je vključena v projekt šolski EKOvrt. V enem samem letu smo na osnovi dosežkov in nadgradnje pri oblikovanju, razvoju in delovanju šolskega ekovrta ter na osnovi upoštevanja temeljnih načel šolskega ekovrtnarjenja prejeli znak šolski ekovrt.
Znak smo prejeli na jesenskem seminarju programa Šolski ekovrtovi v četrtek, 24. 10. 2024, v Jakličevem domu na Vidmu. Društvo Šolski ekovrtovi ga je organiziral v sodelovanju z Občino Dobrepolje in JVIZ OŠ Toneta in Franceta Kralja Dobrepolje ter vrtcem Ringaraja. Tokrat smo se seznanili z možnostmi za sodelovanje med VIZ in lokalno skupnostjo v povezavi z vrtovi, spoznali in ogledali smo si vrtčevski ekovrt in skupnostni vrt v občini Dobrepolje, ki ga je zasnovala permakulturna učiteljica ga. Jožica Fabjan.
Na seminarju nas je bilo kar nekaj, ki smo znak pridobili prvič, veliko udeležencev pa je znak že podaljšalo.
Vsem šolskim ekovrtovom je skupno, da na vrtu uporabljamo ekološka semena in sadike ter ne uporabljamo kemično-sintetičnih mineralnih gnojil. Ločeno zbiramo organske odpadke ter trajnostno gospodarimo z vodo. Na našem šolskem vrtu smo v ta namen lansko jeseni postavili tudi kompostnik in zbiralnik vode.
Na šolskem vrtu so dobrodošli prav vsi. Učenci pridno pomagajo pri urejanju in vzdrževanju, ob tem pa tudi spoznavajo rastline, pridelke, vrtne prebivalce, procese v naravi, kot tudi rokovanje z orodjem in zemljo. Učenci pridelke ponosno nosijo v kuhinjo, kuharji pa iz njih pripravljajo odlične jedi.
Naš namen je predvsem spoznati ekološko pridelavo in permakulturo, spoznati kakovost polnovrednih ekoloških živil ter seznaniti učence, kako hrana sploh pride na krožnik. Celoten projekt je naravnan k trajnostnemu razvoju in samooskrbi.
Ponosni smo prav na vse, ki so sodelovali in nam omogočili pridobitev znaka šolski ekovrt.
Nastja Košir