Dadin likovni natečaj / Šolsko leto 2022-2023

Dragi mladi ustvarjalci in ustvarjalke, cenjeni mentorji in mentorice, spoštovani vsi ostali, v veliko veselje nam je, da po treh letih premora zaradi koronskega časa v slovenski šolski prostor spet vračamo Dadin likovni natečaj, letos že 14. po vrsti.

Na šoli se zavedamo, da gre za neprecenljivo dediščino akademske slikarke Eveline Batista Abaza, ki se je na naši šoli zaposlila pred 43 leti kot prva učiteljica likovne vzgoje, kot se je takrat reklo predmetu likovna umetnost. Letos mineva 17 let, odkar je ni več, in zagotovo se vsi sprašujemo, kaj bi kot ocenjevalka letos prispelih likovnih del porekla na sporočilnost izdelkov, ki so jih z več kot 40 slovenskih šol prispevali mladi umetniki.

Letošnja rdeča nit likovnih izdelkov je bila prijateljstvo – Objemi prijatelja. Veseli nas, da so mladi prav skozi likovna dela pokazali, da si pravega prijateljstva ne predstavljajo prek ekranov ali na daljavo, temveč da je pravo prijateljstvo povezano z dotikom, objemom, stiskom roke, naslonom na ramo … V umetnost ujeta sporočilnost današnjega časa dojemanja pristnega odnosa nas navdaja z zavedanjem, da mladi verjamejo v moč človeškega stika, da poskušajo skozi umetnost v gledalcu vzbuditi čustva in pripovedovati pomembne zgodbe.

Čestitam vsem mladim ustvarjalcem in ustvarjalkam, njihovim mentorjem in mentoricam, ne glede na to, ali je bil njihov izdelek nagrajen ali ne. Verjemite, da so bili prav vsi izdelki opaženi in da so v nas ter še posebej v komisiji, ki je skrbno pregledala prispela dela, zbudili čustva in občutke ob opazovanju lepega in sporočilnega. In če smo iskreni, je to glavni namen umetnosti, kajne!

Prav zato obljubljamo, da bomo z Dadinim likovnim natečajem nadaljevali tudi v prihodnje ter prek njega združevali, povezovali, prebujali in sporočali.

Že danes povabljeni, da se nam pridružite tudi v prihodnjih letih.

mag. Lucija Rakovec, ravnateljica

Spomin na ljudi, ki so dali neizmerno velik pečat v šolskem likovnem prostoru, še vedno živi. Kljub razburkanemu času smo ohranili odnos do stvari in dogodkov, ki nas bogatijo, dajejo smisel in nadaljujejo tradicijo.

S spominom na Dado, čudovito likovno pedagoginjo, skušamo opozoriti na vse tiste pedagoge, ki so pustili svoje srce, dušo in znanje mladim, pa jih danes ni več med nami. Želimo opozoriti, da ljudje niso pogrešljivi, kakor danes nekateri mislijo. Spomin nanje v naših srcih še živi. Živi na šolskih hodnikih, živi v umetniških delih, živi v prijetnih spominih, v predanem znanju in občutku, da je nekje nekoč nekdo prispeval k temu, da danes smo, kar smo. Da znamo začutiti umetnost, ljubezen, bližino in prijateljstvo.

Mednarodni likovni natečaj poteka v spomin na likovno pedagoginjo Evelino Batista Abaza – Dado (1952–2006). S svojim ustvarjalnim delom je zaznamovala čas, ki ga je preživela na Osnovni šoli Jakoba Aljaža Kranj. Za to smo ji neizmerno hvaležni. V duhu in ustvarjalnosti vseh sodelujočih učencev natečaja, pa njeno poslanstvo vsakokrat znova dobi potrditev in dokaz.

Tema letošnjega likovnega natečaja je odraz preteklih let, ko smo ugotavljali, ali prijatelja sploh še smemo objeti. Sedaj se moramo zopet povezati in se naučiti gledati v prihodnost sproščeno, pozitivno in pogumno. Vsa ta nakopičena čustva najlažje izrazimo skozi umetnost. Likovna dela na temo Objemi prijatelja so na našo šolo prispela z 79 različnih šol. Od tega je sodelovalo tudi 6 šol, ki jih obiskujejo otroci s posebnimi potrebami, in dve šoli iz tujine (BiH in Avstrija).

Ponosno vam bomo postavili na ogled 393 čudovitih likovnih del, ki si jih boste lahko ogledali tudi v spletni galeriji. Letošnja likovna dela so nastala v klasičnih, pa tudi bolj modernih likovnih tehnikah: od risbe s flomastri in barvicami, slike s temperami in akvarela do kolaža, tuša, pastela … Čudovite so različne ploske, visoke in globoke grafične tehnike. Kot zanimivost pa je največ likovnih del prav v mešani slikarski in risarski tehniki, manjkala pa ni niti računalniška grafika.

Strokovna žirija v sestavi Mateje Korbar Šimić, Primoža Krašne in Mihaela Perčiča je izbrala devet nagrajencev. Iz vsake starostne skupine so izbrali tri nagrajena dela. Otvoritev razstave in podelitev nagrad bomo v letošnjem letu umestili v Teden umetnosti, katerega poslanstvo je spodbujanje ustvarjalnosti, povezovanja in sodelovanja, empatije, trajnosti in proaktivnosti.

Zdravka Rihtaršič, prof. lik. um.

Zgodovina dadinega likovnega natečaja

Evelina Batista Abaza – Dada (1952 – 2006) je bila likovna pedagoginja na Osnovni šoli Jakoba
Aljaža Kranj. Na višku njene kariere jo je prehitela bolezen in tako je v spomin na njeno
ustvarjalnost in pedagoško delo skupina učiteljic pripravila Dadin likovni natečaj. S tem
spodbujamo mlade ustvarjalce k izražanju svojega talenta, v njih spodbujamo veselje do
likovne umetnosti in spoznanje, da je likovno snovanje lahko tudi medij v katerem se izrazijo.
Razstava, ki jo postavimo je namenjena širši publiki in obiskovalcem in hkrati potrditev
likovnim ustvarjalcem, da so na pravi poti.
Prvi Dadin likovni natečaj je bil leta 2007. Udeležile so se ga samo kranjske šole. S časom pa se
je projekt širil in postal tudi mednarodni. Vse do koronskega časa so k nam prihajale različne
šole iz različnih držav(Avstrija, Italija, Argentina, Romunija, Srbija, Hrvaška, Bosna;
Makedonija, Turčija).

Letošnji nagrajenci

1. triada

1. mesto

Avtor: Kaja Munda, 2. r
Mentor: Antonija Levart
Šola: PŠ Tepanje

2. mesto

Avtor: Lan Wunderling, 3. r
Mentor: Tadeja Plavec
Šola: OŠ Središče ob Dravi

3. mesto

Rasel Abdelhamid, 2. r
Mentor: Marta Mertelj
Šola: OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora

2. triada

1. mesto

Erik Lovenjak, 6. r
Mentor: Špela Blažič
Šola: OŠ Vodice

2. mesto

Teodor Murko, 5. r
Mentor: Tajka Šnuderl Novak
Šola: OŠ Ljudski vrt Ptuj

3. mesto

Veronika Bole, 5. r
Mentor: Martina Ralić
Šola: OŠ Dornberk

3. triada

1. mesto

Kaja Ošabnik, 8. r
Mentor: Romana Renko
Šola: OŠ Simona Jenka Kranj

2. mesto

Melisa Kurtić, 9. r
Mentor: Gaja Sorgo
Šola: OŠ Koper

3. mesto

Tilen Kulovec, 9. r
Mentor: Valter Rabič
Šola: OŠ Center Novo mesto

Sprehod po 3D galeriji

Nagovori

Fotografije iz prireditve

Urniki

Dogodki

Dostopnost